מה אומרת לך המילה "טבעי"?

את העבודה במכבי טבעי, על כל האתגרים ורגעי הסיפוק הקטנים והגדולים, אי אפשר לסכם בקלות, בטח לא במילה. ובכל זאת, שאלנו 2 מתאמות ומתאם שירות שלנו אחד על האסוציאציות שהמילה 'טבעי' מעלה בהם בעקבות העבודה במרפאות של מכבי טבעי, וזכינו לתמונה צבעונית מאנשי שירות צעירים עם לב גדול במיוחד

מאיה נחמה בר, מתאמת שירות במרפאת פתח תקווה. סטודנטית למזרחנות ולמדעי המדינה.

מטופלים

בעיניי זה טבעי ורצוי לפתח קשר עם המטופלים ולהכיר אותם יותר טוב. אני עובדת בימים קבועים, אז אני מכירה או לפחות מזהה את רוב האנשים והם אותי. כשמטופלים מכירים את המתאמת, הם מתעניינים בה והקשר הוא הדדי. הם הופכים לחלק מהחיים ורבים נכנסים ללב. לפעמים כשמטופל מסיים סדרת טיפולים, זה כאילו שמסתיים פרק, וסיפור חדש מתחיל עם מטופלים אחרים.

אתגר

אחד הדברים המאתגרים ביותר בתפקיד הוא לעבוד תחת לחץ. יש גלים כאלה - זה יכול להיות 5 דקות ולפעמים גם שעה של טלפונים, של אנשים שניגשים אלייך ועוד משימות כמו אישורים וסריקות ומילוי יומנים - והכל קורה במקביל. זה לא קל, אבל לומדים לבצע תעדוף ולהמשיך לעבוד בנועם בלי שהלחץ ישתלט. זה תפקיד נהדר לאנשים שטובים עם אנשים ונהנים מהמפגש עם אחרים.

שילוב

כסטודנטית, השילוב עם העבודה הוא נפלא גם בזכות העבודה במשמרות. כל גורמי המרפאה, המנהלת והסגנית ושאר הצוות מודעים וסובלניים לזה שאני סטודנטית, ועוזרים לי לעבור תקופות מבחנים ועומסים. לסטודנטים זה מקום נהדר לצבור בו חוויות וניסיון עבודה אמיתי עם התנסות בשירות ויצירת קשרים אישיים.

אווירה

המרפאה של מכבי טבעי היא מקום שקט, מטופח, עם מוזיקה נעימה. מטופלים נהנים להיכנס אלינו ואנשים שנכנסים בטעות כי חיפשו את קופת החולים שבאותו בניין, מבינים מיד שהגיעו למקום עם אוירה לגמרי אחרת. גם לי כעובדת נעים לעבוד כאן ואני חושבת שהחיוך של המתאמות תורם גם הוא לאוירה.

הערכה

תמיד יש פידבק מצד הנהלת המרפאה  יש שיחות קבועות וכמה פעמים בשנה מתאמות מצטיינות זוכות בתעודת הערכה. כמובן, שלפעמים צריך לתקן, ויודעים לעשות גם את זה בנחת ובסבלנות. זה מקום שיודעים לתת בו מילה טובה וכעובדת, אני מרגישה שאני חשובה כאן.

בנימין קובוטן, מתאם שירות במרפאת נתניה, הגיע לתפקיד במכבי טבעי אחרי מספר שנים במוקד טלפוני.  הוא התאהב בתפקיד ובתחום הטיפולים הטבעיים, עד שאפילו נרשם ללימודי שיאצו.

קבלה
לתפקיד של תיאום שירות יש בהחלט רוב נשי, אבל אני כאן כי לא נתתי לסטריאוטיפ לעצור אותי. המתאמות והמנהלות והמטפלים קיבלו אותי בחיבוק עם הרבה איכפתיות. יש כאן תקשורת פתוחה, שיתוף פעולה בין מנהלים ועובדים, לא משנה מי הם.

לקפוץ למים
למכבי טבעי הגעתי ממוקד טלפוני של קופת חולים מתחרה, כלומר הגעתי מעולם הבריאות. נגעתי מעט בעולם הרפואה המשלימה והחלטתי לקפוץ למים העמוקים. על תחומי הטיפול המוכרים שמעתי לא מעט, אבל ברגע שהתחלתי לעבוד כאן, התחלתי לעבור טיפולים בעצמי כדי להיכנס יותר לעומק.

התפתחות
לאחר שעברתי כמה וכמה טיפולים, הבנתי שאני איש של אנשים, של טיפול ותקשורת, והחלטתי ללמוד את תחום השיאצו. השאיפה שלי היא להשתלב כמטפל במכבי טבעי ואני מרגיש עידוד, פירגון ותמיכה מהנהלת המרפאה  וגם מהחברות שעובדות איתי. העובדה שיכולתי להתלבט ולהתייעץ עם המטפלים במרפאה מאוד עזרה לי בהחלטה.   

אופוריה
אני רואה ופוגש את המטופלים שנכנסים ויוצאים ורואה את ההבדל. אנשים מרגישים שהטיפול עוזר להם - רואים את זה בהבעות פנים, בשפת גוף - יש סוג של אופוריה שאנשים יוצאים איתה. יותר ויותר רופאים מבינים  שהרפואה המשלימה מסייעת . אני רואה בכל יום שזו רפואה שמסייעת ומשנה חיים.

יעל סימן טוב היא מתאמת שירות במרפאת אגריפס בירושלים ובשלוחת אפרת.

ידע
לפני שעבדתי כאן, לא ידעתי כלום על התחום של רפואה משלימה. חשבתי שאם כואב, לוקחים כדור ולא האמנתי בדרכים אחרות. אחרי שלמדתי וגם התנסיתי בעצמי בטיפולים, התגלה בפניי עולם שלם ומדהים. גם בשבילנו כמתאמות שירות, יש תמיד עוד הכשרות ומקומות לצבור ידע: לומדות לענפי הטיפול השונים, הכשרות שונות בקמפוס של מכבי טבעי וכמובן יש מטופלים ומטפלים שדרכם נחשפים לעוד ועוד פרטים ותחומים.

צוות

מה שמשך אותי להישאר כאן זה הצוות והאווירה. יש תחושה של משפחה גם עם הצוות עצמו וגם עם המטפלים. בשנתיים שאני כאן, התחושה היא שיש מיקוד גדול של ההנהלה על מתאמות השירות, עם ימי הוקרה ותגמול על עמידה ביעדים, גם אישית וגם ברמת המרפאה. כיף לבוא לפה בבוקר.

העשרת תפקיד

בשנתיים שבהן אני בתפקיד התיאום, קיבלתי אחריות נוספת להוביל פרויקטים, לרכז את סדנאות המיינדפולנס ולבצע מעקב אחרי אפקטיביות של טיפולים. במסגרת המעקב אני נמצאת בקשר רציף עם מטופלים מכל הסוגים, כדי לעקוב אחרי איכות והשפעת הטיפולים, הרצון להמשיך בהם והחוויה במרפאה.

סיפוק

יש ימים עמוסים כמו בכל עבודה, אבל אנחנו עובדים גם מתוך שליחות וזה נותן הרבה סיפוק ומשמעות. לאחת המרפאות שבה אני עובדת, מגיעה מטופלת שחוותה טראומה מאירוע חבלני. היא מגיעה לדיקור ומשבוע לשבוע אני רואה איך היא הולכת יותר ויותר זקופה. הלחץ והפחדים התחילו להתאזן והיא אומרת שהיא מרגישה שיפור נפשי גדול. כיף לדעת שאנחנו במקום שעוזר לאנשים.