על שילוב בין רפואה משלימה לקונבנציונלית

מעשור לעשור, משנה לשנה, הטיפול המשלים הולך ומתבסס כחלק מהממסד הרפואי. 3 מטפלות של מכבי טבעי נתנו לנו הצצה למגוון המקרים שהן זוכות לפגוש, לשיתופי הפעולה עם הרפואה הקונבציונאלית ולכמה סיפורי הצלחה שהן זוכרות במיוחד

על שילוב בין רפואה משלימה לקונבנציונלית

"בדיוק בגלל זה הגעתי לכאן"

ליבי וינשטיין, רפלקסולוגית כבר כ-15 שנים, נמצאת במכבי טבעי כמחצית מהקריירה המקצועית שלה. אחרי עבודה בקליניקה פרטית ברחבי הצפון והקריות, התבססה במרפאות קריית מוצקין ונהריה. "נמשכתי לרפלקסולוגיה כי דרך כפות הרגליים אפשר לעבוד על הכל, בין אם זה כאב נפשי או כאב פיזי. חיפשתי מקום שאוכל לעבוד בו עם כלים רפואיים שרכשתי, הכי רחוק שאפשר מספא, לטיפול אמיתי ומועיל".

במכבי טבעי ליבי מרגישה שזכתה להכיר ולגעת במגוון אדיר של מצבי מחלה  שפיתחו אותה מקצועית כמטפלת. מניוון שרירים ועד פיברומיאלגיה, מחלות אוטו-אימוניות, בעיות עיכול ואפילו הפרעה מסתורית של שיהוקים טורדניים, שהשאירה אותה ואת הרופאים מבולבלים. "שמעתי כבר הכל... ובדיוק בגלל זה הגעתי לכאן - כדי להיחשף למקרים, לידע וללמוד על מערכות הגוף בעשייה ולא רק בספרים. בחלק מהתחומים אפילו העמקתי, כמו טיפול בחולים אונקולוגיים ובחולים פסיכיאטריים".

עוד בתחילת דרכה כמטפלת, ליבי מספרת שתחום העניין שלה התמקד בתחום הנפש. היא עבדה במחלקה לבריאות הנפש ובמכבי טבעי עברה הכשרה בתחום בריאות נפש אינטגרטיבית אצל ד"ר ליאון קלמן. "אחרי שלמדתי לעומק על חרדות, סכיזופרניה, הפרעות אישיות ועוד, יכולתי לעשות את הקישור בין ההיבט הפיזי לנפשי בצורה יותר עמוקה, ולהתייעץ עם עם ד"ר קלמן לגבי מטופלים פסיכאטריים שמגיעים אלי.  בהתייעצות עם הרופאים גם למדתי לדייק את התשאול שלי - איך כדאי לגשת למטופל, מה לברר וגם לאן לא להיכנס".

אחד המקרים שזכורים לליבי במיוחד, הוא מטופלת שבעקבות מצב נפשי נהגה להתאשפז בתדירות גבוהה, עד שהגיעה למרפאה של מכבי טבעי. עם הטיפול הצטמצם מספר האשפוזים והמטופלת הצליחה לקיים אורח חיים תקין יותר. "אנחנו והרופאים - שהם שותפים לכל דבר - מבינים שמחלה פסיכיאטרית מצריכה טיפול הוליסטי. אני שמחה ומתרגשת שאנחנו מצליחים להפיג הרבה כאב".

"תמיד הרגשתי שיש תנועה במכבי טבעי"

את רעות ביטון, מטפלת ברפואה סינית ומתמחה בדיקור, בשיאצו ובטווינא, פגשנו במרפאת מכבי טבעי בקסטרא בחיפה. לפי רעות, אלו שסובלים מבעיות אורתופדיות פונים בעיקר לטיפולי כירופרקטיקה או לעיסוי רפואי, אבל על רבות מהבעיות אפשר להקל בעזרת טווינא, שהיא עיסוי סיני.

"זכורה לי בחורה שהגיעה אליי לטיפול לפני ניתוח בגב התחתון שבמקרה נדחה. היא סחבה רגל, בקושי הלכה והתקשתה להזיז את הגוף. התחלנו לעבוד ולאט לאט מצבה השתפר, עד מצב שבו לא היה צורך בניתוח והוא פשוט בוטל. עד היום מגיעה אליי לטיפולי 'תחזוקה'. וגם התכיפות שלהם יורדת".

רעות מאמינה שהשילוב בין אבחנה קונבנציונלית לטיפול משלים, עשוי לספק מענה רפואי משמעותי. לכן היא מנסה להעמיק את ההבנה שלה בצד ה"מערבי" של המשוואה. "הטווינא מניעה ומזיזה את הגוף וחשוב לדעת מי עומד מולי. כל מטופלי מכבי טבעי עוברים תשאול ראשוני של רופא קונבנציונאלי מטעם מכבי טבעי ואם יש משהו באבחנה הרפואית שמדליק לי נורת אזהרה, אני בודקת עם הרופא איך נכון לגשת אליו. הרופאים זמינים להתייעצות בשיחה, במייל ובטלפון ותמיד אפשר לרדת לעומק האבחנה, כדי לתת את הטיפול המתאים ביותר". בצד השני, גם בקרב רופאים רעות מזהה פתיחות שהולכת וגוברת: "המון המון רופאים כבר שולחים לטיפולים משלימים ושואפים לשילוב'". 

רעות חושבת שיש צורך להדק ולחזק את הקשר בין רפואה קונבנציונלית ורפואה משלימה. "תמיד הרגשתי שיש תנועה במכבי טבעי, לכן הגעתי לכאן. ידעתי שיש כאן מגוון מקרים ומקצועיות גבוהה באופן ההסתכלות עליהם. מבחינתי זה בית ומקום מצוין ללמוד ולהתפתח בו".

 "השותפות הטיפולית הופכת אותי למטפלת טובה ומדויקת יותר"

פרוייקט יחודי כמו זה שבו שותפה גבריאלה אלסנר, לא פוגשים כל יום!  כמטפלת רבת נסיון בדיקור וצמחי מרפא, תחומי הטיפול שלה ב- 15 השנים האחרונות במכבי טבעי, ממוקדים בעיקר בנשים, פוריות והריון. "אני בקשר הדוק עם לא מעט נשים - לעתים גם 3-4 פעמים בשבוע. מהיפוכי עובר מוצלחים שעוברים אצלנו במרפאה בראשל"צ, ליווי להפרייה חוץ-גופית ועד טיפול בבחילות, בסוכרת ועוד, הנגישות של מכבי טבעי מאפשרת לי לטפל וללוות הרבה נשים", גבריאלה מספרת.

לצד העשיה הזו, נרקם בשנה האחרונה שיתוף פעולה מעניין במיוחד בו נפתחה מרפאת אנדומטריוזיס משולבת בתל אביב, תחת ניהולו של ד"ר אלעד ברקוביץ'. "אנדומטריוזיס היא מחלה גינקולוגית כרונית שמגבילה מאוד את הנשים שסובלות ממנה" מסבירה גבריאלה. "היא משפיעה על היכולת של נשים לעבוד, לתפקד בעת מחזור וגם על בעיות עיכול ונפש. כמתמודדות עם מחלה כרונית, המטופלות נזקקות למערך טיפולי מקיף שיוצא מגבולות הרפואה המערבית. הן מגיעות אלינו לטיפולי דיקור, רפלקסולוגיה והתאמת תזונה וחוות הקלה נפשית וגופנית". 

במרפאת האנדומטריוזיס רואים במטפלי מכבי טבעי שותפים אמיתיים בהצלחת הטיפולים, והשותפות הטיפולית, מסבירה גבריאלה, הופכת גם אותה למטפלת טובה ומדויקת יותר. "בזכות המרפאה המיוחדת הזו אני זוכה לטפל בנשים הללו באופן קבוע. אני נחשפת למנעד הרחב ביותר של המחלה, לומדת המון דרך שיח מקצועי ועם הנשים. אני כל הזמן חוקרת ומחזקת את הידע וההבנה שלי".

כמי שעובדת שנים רבות בארגון, גבריאלה השתתפה לפני כמה שנים, במשלחת מטפלים של מכבי טבעי שביקרה, למדה והתנסתה בבית חולים בסין והיא גם מספרת גם על ההרצאות והתכנים הרבים שמציע הארגון במסגרת קמפוס הלמידה. "אני מאוד אוהבת לעבוד במכבי טבעי", היא מסכמת. "תחושת הביטחון המקצועי כאן גבוה מאוד".