שדג

מפגש בגובה העיניים עם בכירי המומחים ברפואה משלימה

צוות מכבי טבעי
זמן קריאה: 3.5 דקות

שני מטפלים שלנו ישבו לשיחה על רפואה אינטגרטיבית, התפתחות מקצועית ומה שבאמת חשוב בקריירה ברפואה משלימה. כשבהגה אוחזים שניים מאנשי המקצוע המוערכים והמנוסים בארץ-המטפלים של מכבי טבעי יכולים להסתכל קדימה בציפייה

"כשאני יושבת במקומות אסטרטגיים, אני רואה את השינוי התפיסתי שחל וממשיך להתרחש בתחום של הרפואה האינטגרטיבית. זו המטרה וזה האתגר הגדול שעומד מולנו", אומרת דר' גלי שטופמן שמובילה בשנה האחרונה את התנופה המקצועית במכבי טבעי. דר' שטופמן היא רופאה ומטפלת מומחית לרפואה סינית לילדים ותינוקות, שעשייתה רבת השנים וחוצת היבשות, מעידה על תפיסת העולם שלה בנוגע לרפואה אינטגרטיבית.

בתחילת 2021 מונתה ד"ר שטופמן למנהלת אגף הרפואה של מכבי טבעי ובתפקיד זה היא מתווה את האסטרטגיה המקצועית-טיפולית של מכבי טבעי, לצד פיתוח הרמה המקצועית של צוות המטפלים והרופאים ברשת, יצירת שיתופי פעולה עם צוותי קופת חולים מכבי לרפואה אינטגרטיבית ועוד. לצד תפקיד זה, היא מנהלת את היחידה לרפואה משלימה בבית החולים ברזילי ומלמדת בכמה בתי ספר באירופה.

את אורי פלקוביץ' בן ה-33 אנחנו פוגשים במרפאת מכבי טבעי בירושלים לפני שהוא נכנס למשמרת של טיפולי דיקור. בעבר טיפל בקליניקה קהילתית ובשנה האחרונה הוא מחלק את הזמן בין מכבי טבעי לקליניקה הפרטית.

"הכרתי את המומחיות של ד"ר גלי ברפואת סינית לילדים, ואפילו התחלתי את תוכנית ההכשרה לרפואה סינית בילדים ותינוקות בהנחייתה מחוץ למסגרת של מכבי טבעי, אבל היא הופסקה בגלל הקורונה. כשד"ר גלי הפכה למנהלת הרפואית שלנו, היא דאגה להביא את הקורס למכבי טבעי ושמחתי להשלים אותו בקמפוס שלנו - הפעם בסבסוד מאוד משמעותי של הארגון".

"אני לא צריך פה מרפקים, באים לקראתי כדי שאוכל להתפתח"

כשאורי מתאר שנה עמוסה בהרצאות וניסיון פרקטי, קשה לפספס את התשוקה שלו לתחום הטיפול שבו הוא עוסק: "טיפול בתינוקות וילדים זה עולם אחר - צריך לאבחן ולטפל בהם בצורה שונה. כבר עכשיו אני מרגיש שיש לי עוד כלים לטפל בהם, אני משתפר, הופך למדויק יותר והתוצאות בהתאם. אני מאמין שיגיעו אליי עוד ועוד ילדים בעתיד".

"עוד לפני שהגעתי היה במכבי טבעי קמפוס למידה מאוד מפותח, שעכשיו מתרחב לתחומים נוספים וללימודי המשך", מספרת ד"ר שטופמן. "לדעתי אין לזה אח ורע בשום ארגון אחר לרפואה משלימה בישראל. כדוגמה לפיתוח היא מספרת על תוכנית שיצרו לאחרונה בשיתוף אגף משאבי אנוש, הממוקדת בהסתגלות ורכישת כלים בשנה הראשונה בארגון, זאת כדי להעניק תמיכה מקצועית גם למטפלים בתחילת הדרך.

דרך נוספת להעמיק את הידע של המטפלים, היתה מינוי ראשי תחומים לכל מקצוע טיפולי. כמטפלים מנוסים מאוד, ראשי התחומים מנהלים את למידת העמיתים, מציפים צרכים מהשטח, מעלים בקשות לגבי ציוד ומבצעים בקרה מקצועית.

"אני עף על זה", אורי מתערב, "התמיכה בפיתוח עובדים היא לא משהו שרואים בכל מקום ורואים שמושקעים בזה לא מעט זמן וכסף. ברור לי שככל שארצה ללמוד, יאפשרו לי לעשות את זה. יש לנו קבוצות וואטסאפ מקצועית שבה אפשר להעלות דיונים ולשאול גם את ד"ר גלי בעצמה שאלות", הוא מוסיף. "אני פוגש הרבה מטופלים ומקרים שונים ויש אינספור מטפלים בכירים, כך שאם אני רוצה להתייעץ לגבי מקרה מסוים אני יודע שיש לי עם מי לדבר על כל נושא".

"אני מרגיש שהמקום בעדי", אורי מוסיף. "זה מתחיל מימי החופשה, ימי המחלה ובדיקות הקורונה שנותנים לנו ללא עלות וממשיך ביחס של מנהלים, מטפלים עמיתים ומתאמות שירות שעובדות איתנו בצמידות. יש כאן חוויה טובה ותחושה שלא צריך מרפקים. באים לקראתי ודואגים שיהיה לי טוב".

להפוך את הרפואה המשלימה למשמעותית מאוד בארץ

תמיד עם הפנים קדימה, ד"ר שטופמן נותנת לאורי וגם לנו תמונה רחבה יותר: "בשנה האחרונה התרכזנו ברפואת ילדים והכשרנו מטפלים שהופכים היום לקבוצת למידה, כדי לשמר ולעדכן את הידע. ב-2022, למשל, המיקוד שלנו הוא בבריאות האישה ובהפרעות קשב וריכוז".

"יש תחומים שבהם לרפואה משלימה יש מענה הרבה יותר טוב מאשר לרפואה הקונבנציאנלית, והחיבור ביניהן יוצר המון עניין". מסבירה ד"ר שטופמן. "בשנה האחרונה יצרנו שיתופי פעולה בתוך קבוצת מכבי עבור מחלימי קורונה, חולים אונקולוגיים ועוד. יותר ויותר רופאים קונבנציונאלים רואים תוצאות של מחלימים שעברו טיפולים משלימים, והמטפלים שלנו מקבלים חיבוק מה"ממסד". עבורם, היכולת לעבוד בצורה אינטגרטיבית עם הרפואה הקונבנציונאלית הוא דבר מאוד חשוב ואפילו פסגה מקצועית".

"אני חושבת שעבודה במכבי טבעי נותנת אספקט שלם לחוויית המטפל כחוויה של למידה והתפתחות מקצועית", מסכמת ד"רשטופמן. "האינטראקציה מול גוף רפואי משמעותי כמו מכבי נותנת למטפל כוח שבאופן פרטני אי אפשר להשיג. זה נותן לנו יכולת להפוך את הרפואה המשלימה למשמעותית מאוד בארץ. זו מלאכה חשובה ואני חושבת שזה אחד הדברים שכל מטפל שואף אליהם".